شماره دانشپذیری :

اخبار

اخبار مبین

مصاحبه سایت دانشجو آنلاین بادانشجوی ممتاز کنکور کارشناسی ارشد پیام نور در رشته مدیریت اجرایی موسسه آموزش عالی آزاد مبین

1392/05/06

دانشجوی ممتاز کنکور کارشناسی ارشد پیام نور در رشته مدیریت اجرایی :

سوال‌های کنکور پیام‌نور فقط از متن کتاب‌هاست

رتبه 17 آزمون کارشناسی ارشد رشته مدیریت اجرایی (EMBA) با گرایش استراتژیک در دانشگاه پیام نور، دوره کارشناسی خود را در رشته مهندسی شیمی و در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات سال 78 گذرانده است. آترین فراهی، متولد 57 است و در حال حاضر دانشجوی ترم 2، در دانشگاه پیام نور واحد تهران غرب مشغول به تحصیل است و در یک شرکت معتبر نیز به عنوان مدیر بازرگانی و فروش کار می کند. آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گپ و گفت ما با وی درباره تجربه درس خواندن برای کنکور کارشناسی ارشد پیام نور است.

چطور شد تغییر رشته دادید و چرا مدیریت اجرایی؟

علاقه شدیدی به مطالعه کتاب های مدیریتی بازاریابی مثل فیلیب کاتلر و برایان تریسی داشتم. از طرفی به خاطرارتقا موقعیت شغلی هم تصمیم به ادامه تحصیل داشتم. اوایل تصمیمم این بود که رشته MBA را برای ادامه تحصیل انتخاب کنم ولی با تحقیقات در سایت‌های مختلف و مشاوره با اساتید و مشاوران مختلف، رشته مدیریت اجرایی با گرایش استراتژیک را مناسب آینده‌ام دیدم.

چند مورد از تفاوت ها و مزیت های مدیریت اجرایی با MBA را نام ببرید؟

اصولاً بین رشته های مدیریت بازرگانی ،MBA  و مدیریت اجرایی تفاوت زیادی وجود ندارد و این سه رشته خیلی به هم نزدیک هستند و دروس مشترک زیادی با هم دارند.

مدیریت MBA به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمانهای اقتصادی - اجتماعی، تولیدی وخدماتی طراحی شده است. هدف این رشته پذیرش فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی در رشته های مختلف به خصوص رشته های فنی ومهندسی است.

اما مدیریت اجرایی مختص تربیت نیروهای اجرایی برای بنگاههای تولیدی وخدماتی خصوصی یا تعاونی - دولتی است. افرادی که مدیریت اجرایی را انتخاب می کنند اغلب شان حداقل دوره کارشناسی را در یکی از رشته های دانشگاهی گذراندند و با حوزه تخصصی مدیریت آشنایی پیدا کردند و دقیقا به همین دلیل هست که در این رشته موفق تر هستند.

از کی شروع به خواندن کردید؟

اوائل شهریور ماه بود که در موسسه آموزش عالی آزاد مبین ثبت نام کردم و از همان موقع به طور رسمی خواندن را شروع کردم.

اوایل به صورت سطحی و سریع کتاب ها را می خواندم تا اینکه از هفته دوم مهر با شروع کلاسها، جدی تر درس خواندم.

در طول روز چقدر استراحت می کردید؟ تفریح و خواب تان چطور بود؟

در شبانه روز حدود 5 تا 6 ساعت می خوابیدم. برای تفریح اما در هفته حدود 4روز شنا می کردم. 5شنبه ها و جمعه ها هم بعد از ساعت کلاسها با همسرم و دوستانم شام بیرون می رفتیم.

پس زمان درس خواندن متاهل بودید؟

بله.

چطور بین زندگی مشترک و درس خواندن تعادل برقرار می کردید تا به دو طرف لطمه نخورد؟

من در سال 86 ازدواج کردم. همسرم مهندس شیمی است و در دانشگاه آزاد و موسسات آموزش عالی آزاد ریاضی تدریس می کرد. به دلیل مشغله فراوان همسرم، من در هنگام آمادگی جهت آزمون، بیشتر اوقات را نزد پدر و مادرم بودم و اواخر هفته را با همسر و دوستانم سپری می کردم.

در زمان  درس خواندن، شاغل هم بودید؟

من تا شهریور ماه در یک شرکت به عنوان معاون مدیر عامل و مدیر فروش مشغول به کار بودم. بنا به دلایلی من و مدیر عامل از آن جا استعفا دادیم و تا آذر ماه که زمان آزمون فراگیر پیام نور بود شاغل نبودم.

چطور شد که پیام نور را انتخاب کردید؟

به چند دلیل. اول اینکه مدرک ارائه شده از این دانشگاه از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، دوم اینکه می توانم کلاس‌ها را به صورت خودخوان انتخاب کنم وامتیاز بزرگی برای من که شاغلم محسوب می شود. دلیل بعدی اینکه دروسی که برای آزمون ورودی باید می خواندم جزء دروس ترم 1 دوره کارشناسی ارشدم محسوب می شد و بعد از قبولی بلافاصله وارد ترم 2 دانشگاه شدم و امتیاز خیلی مهمی دیگرش اینکه منابع آزمون ورودی در دفترچه ارائه شده سازمان سنجش مشخص است و سوالات آزمون کاملا از متن کتاب طرح می شوند و سوالها هیچ منبع دیگری ندارند.

فکر می کنید چه عواملی باعث شدند در کنکور موفق شوید؟

اساتید، کتابهای کمک آموزشی، حل نمونه سوالات ادوار گذشته (بسیار مهم بود) و آزمونهای آزمایشی. از طرف دیگر  هدف، پشتکار خودم با حمایت پدر، مادر و همسرم همگی دست به دست هم داد تا در رشته مورد علاقه ام قبول شوم.

اگر به گذشته برگردید همین راه را می روید؟

قطعاً همینطور است. فقط با این تفاوت  که نمی‌گذارم بین زمان تحصیلم در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فاصله ای ایجاد شود.

توصیه شما  برای داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون نوبت سیزدهم کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور را دارند چیست؟

هدف، اراده، برنامه ریزی دقیق و انتخاب صحیح در تعیین رشته مورد علاقه خود. اگر قصد دارند در کلاسهای آموزشی  شرکت کنید، حتماً از قبل با تحقیق این کار را انجام دهند.

منبع خبر: سایت دانشجو آنلاین

 

طراحی سایت : گروه وبین